Kız Kulesi Yağlı Boya

Hakkında pek çok hikâyenin rivayet edildiği Kız Kulesi… Bugüne kadar çok sayıda ressamın farklı fırça yorumları ile tablolara yansıdı. Haliyle ben de onun bir tablosunu yapmanın zamanı geldiğini düşündüm.

Kız Kulesi, İstanbul Boğazı’nın Marmara Denizi’ne yakın bölümündeki küçük bir adacığın üzerinde duruyor. Herkesin onun nasıl göründüğüne dair bir fikri illa ki vardır. Ama 17. yüzyılın en önemli gezginlerinden biri olan Evliya Çelebi‘nin onu tasviri, görme imkânı olmayanlara detaylı bilgi veriyor:

Deniz içinde karadan bir ok atımı uzak, dört köşe, sanatkarane yapılmış bir yüksek kuledir. Yüksekliği tam 80 arşındır. Sathı mesehası iki yüz adımdır. İki taraftan kapısı vardır.

Kız Kulesi’nin ilk yapıldığı tarih Yunan Antik dönemine uzanmakla birlikte, sırayla Bizans yönetimine ve Osmanlı yönetimine geçtiği biliniyor. Haliyle bu üç farklı medeniyetin her birinde Kız Kulesi’ne çok çeşitli efsaneler atfedilmiş. O nedenle bu yapının hikayesine dair anlatılan pek çok metin okuyabilirsiniz.

Yunan mitolojisine uzanan efsaneye göre, bu kulede yaşayan Rahibe Hero’nun Rahip Leandros ile yaşadığı imkânsız aşk, kuleye ulaşmak için çırpınırken engin ve derin denizde boğularak kaybolur.

Selçuklu‘ya dayanan efsaneye göre, Selçuklu Sultanı, rüyasında kızının bir yılan tarafından ısırılarak öleceğini görmesi üzerine kızını bu kuleye yerleştirir ve kulede bir ömür geçiren kız en sonunda kuleye gönderilen bir sepet üzüm arasından çıkan yılan tarafından öldürülür.

Diğer bir Türk efsanesine göre ise Seyyid Battal Gazi, tekfurun kızına aşık olmuştur ve imparator buna mani olmak için kızını Kız Kulesi’ne kapatmıştır. Ama bu durum, Battal Gazi’ye engel olamaz. Kuleyi basan Battal Gazi, kızı ve hazineyi kaçırır.

Yıllar geçtikçe kim bilir daha ne gibi efsaneler türeyecek, ama emin olduğumuz tek şey, Kız Kulesi’nin daha çok sayıda ressama ilham kaynağı olacağı…

Kız Kulesi Tablo Özellikleri

Yıl: 2016

Tür: Yağlı boya (Oil paint)

Tuval Boyutu: 50 x 100 cm

Resim: Reprodüksiyon

Sipariş Vermek İsterseniz

Eğer bu çalışmayı beğendiyseniz sipariş verme imkânına sahipsiniz. Tek yapmanız gereken buraya tıklayarak vildan-yagli-tablo-010 kodunu forma ekleyerek bana göndermenizdir.

Resmi tam boy görmek için üstüne tıklayabilirsiniz.

Kız Kulesi Yağlı Boya
Vildan Kırdarlı – 2016 – Kız Kulesi Yağlı Boya
0 Paylaşımlar

Vildan Kırdarlı

İki çocuk annesiyim. El sanatları ve çeşitli hobiler ile ilgilenmenin yanı sıra her gün yeni bir şeyler öğrenmekten büyük zevk duyuyorum. Bu çalışmaları sizlerle paylaşmak ise beni heyecanlandırıyor. Sevgi ve saygılarımla...

Bunları da sevebilirsiniz