Daha önce penye ipten sırt çantası denemelerim olmuştu ve sizlerle paylaşmıştım. Bu sefer yine penye ipten ama farklı bir sırt çantası modeli ile karşınızdayım. Kapaklı olmayan ve son derece kullanışlı, içi geniş ve çok eşya koyabileceğiniz bu model aynı zamanda çok şık görünüyor. Penye iplerden örgü örmek benim için gerçekten çok zevkli. Kalın ip olduğu için çabuk örerek sonucu hemen görme şansımız oluyor. Elbette ki her işin bir zorluğu var ve penye ip örmenin de zorluğu biraz kol gücü istemesi.

Sırt Çantası Özellikleri

Bu modeli örerken 3 cm kalınlığında 750 gramlık iki bobin kullandım. İçi geniş ve küçük olmayan gayet kullanışlı bir çanta için iki bobin yeterli oldu. 8 numaralı tığ ile ördüm ve arka askıları çantaya bağlamak için sağlam demir zincir kullandım. Daha sağlamlaştırmak için bağlama yerlerinden ip ile dikiş yaparak tutturdum. Beyaz benekli siyah ipe bu modelin çok yakıştığını düşünüyorum. Çok farklı renkler ve modeller de ortaya güzel sonuçlar çıkacaktır. Umarım sizler de beğenirsiniz.

Fiyat almak ve sipariş vermek için sağ alt köşedeki yeşil sipariş butonuna tıklayabilirsiniz.

(0)

Penye ipten ördüğüm çantalara gösterilen ilgiden sonra yeni modeller denemeye devam ediyorum. Bu sefer hem spor hem şık hem kullanışlı bir sırt çantasını sizlerle paylaşacağım. Sevgili gelinimin beğendiği bir model üzerine kendisine ördüğüm bu sırt çantasını sizin de beğeneceğinizi düşünüyorum. Mavi renge çok yakışan penye ipten sırt çantası genelde yaz aylarında kullanılsa da bence yaz, kış kullanılabilecek cinsten.

Penye İpten Sırt Çantası

İki adet mavi penye yumaktan ördüğüm sırt çantasını tığ ile örerken çapraz sık iğne tekniğini kullandım. Püskülü, askıları, tepe kısımdaki tutma yeri ve ön yüzdeki tutturma yeri ile çantanın örülüşü gerçekten çok zevkliydi. Özellikle klasik spor giyimlere oldukça yakışan bu model yazın kotlarla giyilebilirken kışın ise hafif klasik giyimlerin tamamlayıcısı olabilir.

Fiyat almak ve sipariş vermek için sağ alt köşedeki yeşil sipariş butonuna tıklayabilirsiniz.

(0)

Geçtiğimiz akşam kış aylarına uygun ne yapsam diye düşünürken ve internette tarama yaparken sık iğne işi bir şapka modeli ile karşılaştım. Model oldukça hoşuma gitti ama renkler çok sönük ve sıradandı. Oysa ben rengarenk bir şeyler olsun istiyordum.

Malum, kış aylarındayız. Her ne kadar gökyüzünün bembeyaz kara bürünmesi hoşumuza gitse de bu beyazlığın içinde giyeceğimiz rengarenk bereler ve atkılar ile biraz renk katabileceğimizi düşündüm. İşte bu yüzden gördüğüm şapka modelini biraz renklendirmeye karar verdim.

Açıkçası modelin uygulanışını çözmek benim için pek zor olmadı. Akşam saat 10 gibi ilk defa örmeye başladığım bu şapkayı, birkaç saat sonra gecenin ilerleyen vakitlerinde bitirmiştim. Sizlerin de aşağıdaki yardımcı talimatlar sayesinde bu şapkayı kolayca yapabileceğinize eminim.

Kullandığım yünün due (renkli) yünlerden olduğunu söyleyebilirim. Renk karışımını zevkinize göre seçebilirsiniz. Yün kalitesi açısından ise çok mükemmel bir seçim yapmanıza gerek yok. Tercih sizin…

Malzemeler

  • 1,5 – 2 due yumak (istediğiniz renkte)
  • 5 numaralı tığ

Sık İğne İşi Şapka Yapılışı

Şapkamız üst, yan ve uç olmak üzere 3 bölümden oluşuyor. Bu bölümleri sırayla yapmaya başlayabiliriz.

Püf nokta – Bu şapkada kalın ip kullandığımız için başını almadan sık iğne yapmamız çok önemli bir ayrıntıdır. Eğer ince iple örüyorsanız başını alarak sık iğne yapmalısınız. Bu, şapkanın daha dik durmasını sağlar.

Üst Bölüm:

1’inci sırada 4 zincir çekin ve sık iğne doldurun.

2’nci sırada bütün deliklere çift batın.

3’üncü sırada 1 tek 1 çift batın.

4’üncü sırada 2 tek 1 çift batın.

5’inci sırada 1 tek batın.

6’ncı sırada 2 tek 1 çift batın.

18 cm çapına gelene kadar bu şekilde örün.

Son sırada her deliğe tek batın.

Yan Bölüm:

Oluşturduğunuz üst bölümden devam ederek her satırda sadece tek batarak 11 cm uzunluğuna gelene kadar örün.

Uç Bölüm:

1’inci sırada 1 tek 1 çift batın.

Diğer sıralarda sadece tek batarak 8 cm uzunluğuna gelene kadar örün.


Fikirleriniz ve tavsiyeleriniz içeriğimize değer katacaktır. Yorumlarınızı esirgemeyin.

(0)