“İzmir Kapılar” isimli yağlı boya tablom, adından da anlayacağınız üzere İzmir’in Tire ilçesindeki tarih kokan kapıları resmediyor. Günümüzde kapı çalmak ne kadar plastik bir düğmeye basmak kadar kolaysa eskilerde kapıların üzerine yerleştirilen kapı tokmakları da bir o kadar değerli ve anlamlıydı. İzmir’deki tarih kokan bu evlerin kapı tokmaklarında bitki motiflerinden kuş ve aslan gibi hayvan figürlerine, insan çizimlerinden çocuk figürlerine kadar pek çok simge bulmak mümkündü.

İzmir’in Tire ilçesinde değişik tokmaklar ile süslenmiş olan o kapılar, Rumlar, Yahudiler ve Türklerden kalan sanatı da gözler önüne seriyor. Binaları koruyamadığımız aşikarken ev kapıları ise günümüze kadar gelmiştir. Bu yağlı boya tablomda tüm bu detayları ortaya koymaya çalıştım. Umarım sizler de beğenirsiniz.

İzmir Kapılar Tablo Özellikleri

  • Yıl: 2016
  • Tür: Yağlı Boya (Oil Paint)
  • Tuval Boyutu: 50 x 60
  • Kaynak: Reprodüksiyon

Fiyat almak ve sipariş vermek için sağ alt köşedeki yeşil sipariş butonuna tıklayabilirsiniz.

İzmir Kapılar Yağlı Boya Vildan Kırdarlı
(0)

Güneşli bir havada turkuvaz renkli dalgaların kıyıya vurarak beyaz köpükler oluşturduğu bir günde palmiye ağaçlarının altındaki gölgelikte dinlenmek veya küçük bir sandal ile denizin kokusunu daha yakından solumak… İşte Güney Koreli Ressam Sung Kim‘in Palmiyeli Kumsalda Sandallar isimli yağlı boya tablosunu gördüğümde bana hissettirdikleri tam da buydu ve o an bu tabloyu çalışmak istediğime karar verdim.

1940 yılında Güney Kore’nin başkenti Seul’de doğan ve günümüzde yaşamına Amerika’da devam eden Sung Kim, çocukluk yaşlarından itibaren resim sanatına ilgi duyarak çalışmalarına başlamış ve gençlik çağında bu tutkusunu eğitim ile taçlandırmış. Dergilere ve çocuk kitaplarına resimler çizen, sanat yarışmalarında madalya ve ödüller kazanan, yağlı boya tabloların yanı sıra puzzle çalışmalarına da imza atan ressam, 400’ün üzerinde manzara resmine sahip. Avrupa turuna çıkarak merak duygusunu daha genişleten ressam, 1980 yılında Amerika’ya göç etmiş ve hâlâ orada sanatını icra etmeye devam etmektedir. Böylesine başarılı bir ressamın tablosunu resmetmek benim için gurur vericiydi. Umarım sizler de beğenirsiniz.

Palmiyeli Kumsalda Sandallar Tablo Özellikleri

  • Yıl: 2017
  • Tür: Yağlı boya (Oil paint)
  • Tuval Boyutu: 50 x 70 cm
  • Kaynak: Reprodüksiyon (Ressam Sung Kim’in tablosundan)

Fiyat almak ve sipariş vermek için sağ alt köşedeki yeşil sipariş butonuna tıklayabilirsiniz.

Palmiyeli Kumsalda Sandallar – Vildan Kırdarlı – 2017
(0)

Öncelikle “Vuslat Yıldönümü” olarak her yıl adına anma töreni düzenlenen Mevlana Celaleddin-i Rumi’yi ben de rahmetle anıyorum. Şeb-i Arus, Düğün Gecesi, Mevlana’nın öldüğü gecedir. Bildiğiniz gibi kendisi o anı “Allah’a kavuşma anı” olarak nitelendirir. “Herkes ayrılıktan bahsetti, bense vuslattan.” diyerek ölüm anını insanın hayattan ayrılması değil aslına dönüşü olarak benimsedi. Gerçekten de ölüm sonrası diriltileceğimize inanan biz Müslümanlar için bu bakış açısı çok anlamlıdır.

Mevlana’yı yalnızca bir barış elçisi gibi nitelendirerek “Ne olursan ol gel.” deyişini yanlış yorumlayan dünyanın onun aslında bir İslam düşünürü ve şeyhi olduğu gerçeğini arka plana atmakta olduğunu görüyoruz. Hal böyle olunca ben de sanatımla Mevlana’yı anmanın güzel olacağını düşündüm. Mevlevilik deyince akla gelen semazenlerin, gayb aleminin aşk pervaneleri olarak muhteşem duruşlarını resmetmek bana büyük haz verdi. Bu semazen yağlı boya tablomu umarım sizler de beğenirsiniz.

Semazen Yağlı Boya Tablo Özellikleri

Yıl: 2018

Tür: Yağlı Boya (Oil paint)

Tuval Boyutu: 40 x 60 cm

Kaynak: Baskı resimden

Fiyat almak ve sipariş vermek için sağ alt köşedeki yeşil sipariş butonuna tıklayabilirsiniz.

Semazen Yağlı Boya
(0)

Koruyucu ve sadık dostlarımız köpekler… Bunlar arasında Almanya’dan gelen bir tür var ki onlar işçi köpekler, faydalı köpekler ve koruma köpekleri gruplarında yer alıyor. İsmini Almanya’nın Rottweil kasabasından alan ve en eski köpek ırklarından biri olan Rottweiler köpekleri, polis teşkilatında kullanılmak üzere yapılan testlerde performans ve dayanıklılık açısından son derece güçlü köpekler olarak değerlendirilmiştir. Bu sebeple vahşi ve saldırgan oldukları zannedilir fakat esasında sevecen, güvenilir ve sadık bir yapıya sahipler. Tabii ki aynı zamanda köpeğin yetiştirilme şekli de onun hangi yönünü göstereceğini belirleyen bir nokta bana göre. Dünya üzerinde belki de çok sayıda köpek türü var fakat ben yağlı boya resmini yapmak için işte bu sadık ve güvenilir dostumuzu seçtim. Beğenilerinize sunarım.

Rottweiler Tablo Özellikleri

Yıl: 2018

Tür: Yağlı Boya (Oil paint)

Tuval Boyutu: 40 x 30 cm

Kaynak: Fotoğraftan

Fiyat almak ve sipariş vermek için sağ alt köşedeki yeşil sipariş butonuna tıklayabilirsiniz.

Rottweiler Yağlı Boya

(0)

Çocukluğumdan beri en sevdiğim yolculuk türü trenle yolculuktu. Trenin küçücük penceresinden dışarıyı seyrederken dalıp dalıp çocukça hayaller kurardım. Tren yolculuğu adını verdiğim bu tablo da bana adeta hayal ettiğim o anları hatırlatıyor. Fotoğrafı gördüğüm andan itibaren onu yağlı boya olarak çalışmam gerektiğini düşündüm ve ortaya böyle bir sonuç çıktı. Trenden çıkan yoğun buhar ve hava ile birleşen görüntüsü, tekerlerden çıkan tozlar, trenin tıngır mıngır sesini kulaklarıma kadar getiren raylar… Hepsi bu tabloda birleşiyor.

Tren Yolculuğu Tablo Özellikleri

Yıl: 2015

Tür: Yağlı boya (Oil paint)

Tuval Boyutu: 40 x 60 cm

Fotoğraf: Fotoğraftan (Fotoğrafçı hakkında bilgisi olan benimle paylaşırsa kaynak olarak burada belirtmek isterim.)

Sipariş Vermek İsterseniz

Eğer bu çalışmayı beğendiyseniz sipariş verme imkânına sahipsiniz. Tek yapmanız gereken buraya tıklayarak vildan-yagli-tablo-012 kodunu forma ekleyerek bana göndermenizdir.

Resmi tam boy görmek için üstüne tıklayabilirsiniz.

Tren Yolculuğu Yağlı Boya
Vildan Kırdarlı – 2015 – Tren Yolculuğu Yağlı Boya

(0)

Ponçik Kedi Tablo Özellikleri

Yıl: 2016

Tür: Yağlı boya (Oil paint)

Tuval Boyutu: 50 x 50 cm

Resim: Fotoğraftan (Fotoğrafçı hakkında bilgisi olan benimle paylaşırsa kaynak olarak burada belirtmek isterim.)

Sipariş Vermek İsterseniz

Eğer bu çalışmayı beğendiyseniz sipariş verme imkânına sahipsiniz. Tek yapmanız gereken buraya tıklayarak vildan-yagli-tablo-011 kodunu forma ekleyerek bana göndermenizdir.

Resmi tam boy görmek için üstüne tıklayabilirsiniz.

Ponçik Kedi Yağlı Boya
Vildan Kırdarlı – 2016 – Ponçik Kedi Yağlı Boya

(0)


Endülüs Emevilerinden bugüne miras kalan Kurtuba Camii o kadar etkileyici bir mimari güzelliğe sahip ki yağlı boya tablosunu yapmasam olmazdı. Emeviler dönemine başkentlik yapmış olan Kurtuba şehrinde o zamanların 600 camisi arasında en ihtişamlısı olan Kurtuba Camii… 1236’da ne yazık ki kiliseye çevrilmiş ve günümüzün İspanya’sında Kurtuba Katedrali olarak anılıyor.

Fildişi parçaların, değerli taşların ve altın çivilerin kullanıldığı bu camiyi yağlı boya ile resmederken birçok fırça tekniği ve kubbe kısmında sticker tekniği uyguladım. Gerçekte kırmızı beyaz mermerlerle süslenmiş kemerleri ise aynen resmetmeye çalıştım. 1984 yılında UNESCO tarafından dünya mirası olarak seçilen bu yapıyı yağlı boya olarak çalışmak bana oldukça ilham verdi.

Endülüs Kurtuba Camii Tablo Özellikleri

Yıl: 2009

Tür: Yağlı boya (Oil paint)

Tuval Boyutu: 60 x 80 cm

Resim: Fotoğraftan

Fiyat almak ve sipariş vermek için sağ alt köşedeki yeşil sipariş butonuna tıklayabilirsiniz.

Endülüs Kurtuba Camii Yağlı Boya
Endülüs Kurtuba Camii Yağlı Boya – Vildan Kırdarlı
(0)

Meyve Şenliği Natürmort Tablo Özellikleri

Yıl: 2011

Tür: Yağlı boya (Oil paint)

Tuval Boyutu: 50 x 100 cm

Resim: Reprodüksiyon

Sipariş Vermek İsterseniz

Eğer bu çalışmayı beğendiyseniz sipariş verme imkânına sahipsiniz. Tek yapmanız gereken buraya tıklayarak vildan-yagli-tablo-004 kodunu forma ekleyerek bana göndermenizdir.

Resmi tam boy görmek için üstüne tıklayabilirsiniz.

Meyve Şenliği Natürmort Yağlı Boya
Vildan Kırdarlı – 2011 – Meyve Şenliği Natürmort Yağlı Boya

(0)