Tığ işinde yeni modeller denemeye devam ediyorum. En son denemem fıstık ve çapraz örgü modelleri oldu. Tabii yeni modeli beğenenler hemen siparişlere başladılar. Paylaştığım fıstık ve çapraz modelli sepetlerden penye ipten 3’lü sepet takımı olarak sahibine teslim ettim bile. Çapraz modelini örmek oldukça kolay olmakla birlikte çapraz fıstık modelini örmek ise o kadar kolay değil. Oldukça dikkat ve düzgün el işi gerektiriyor. Tabii ki birkaç tane püf noktası ve bu püf noktalarına uyduğumuz zaman düzgün bir örgü ortaya çıkarmak daha kolaylaşıyor.

Penye İpten 3’lü Sepet Takımı

Aşağıda resimlerini eklediğim 3’lü sepet takımı için toplamda 4 bobin ip kullandım ve 6 numaralı tığ ile ördüm. Tabanlarına ise koyu renkli ahşap plakalar kullandım. Oldukça sağlam bir yapıda olduğu için her türlü amaç için kullanmanız mümkün. Örneğin bu takımı sipariş ördüğüm müşterim, kitap okuma köşesinde kitaplarını koymak için kullanacağını söyledi. Bu da kullanım alanı açısından güzel fikirlerden birisi olabilir.

Fiyat almak ve sipariş vermek için sağ alt köşedeki yeşil sipariş butonuna tıklayabilirsiniz.

(0)

Penye ipten örülen en popüler el işleri arasında oyuncak sepeti gelir. İster tek başına ister takım halinde olsun envai çeşit örnek ile farklı kombinlerde sepetler örülebiliyor. Bildiğiniz gibi uzun zamandır bu ürünlerde sipariş alıyorum. En son aldığım siparişimi sizlerle paylaşmak istedim. Çünkü ortaya oldukça modern tasarımda bir oyuncak sepeti çıktı. Umarım sizler de beğenirsiniz.

Oyuncak Sepeti Takımı

Bu sepette kullandığım örnek diğerlerinden farklı oldu. Verev giden bir örneği uyguladım. Gerçekten çok şık durduğuna inanıyorum. Oyuncak sepetini kullanacak olan Melis kızımız pembe rengini çok sevdiği için kırık beyaz ile birlikte toz pembenin kombinini uyguladım. Bitirişte ise zikzak şerit çekerek sepetleri tamamladım. Kulplarda suni deriden hazır saplar monte ettim.

Fiyat almak ve sipariş vermek için sağ alt köşedeki yeşil sipariş butonuna tıklayabilirsiniz.

(0)

Penye ipten örgü videolarıma hızla devam ediyorum. Bu paylaşımda sizlerle çok amaçlı sepet paylaşacağım. Oğlumun odası için penye ipten oyuncak sepeti olarak ördüğüm bu sepeti sizler havlu sepeti, çamaşır sepeti veya kirli sepeti olarak da örebilirsiniz. Bu çok amaçlı sepet gerçekten hem kulpları hem de yapısı itibariyle çok kullanışlı oluyor. İstediğiniz ebatlarda, ister küçük ister büyük örebilirsiniz. Yine desen kısmında istediğiniz şekli ve istediğiniz renkler kullanabilirsiniz. Tamamen sizin keyfinize kalmış.

Penye İpten Oyuncak Sepeti

Sepeti örerken aynı genişliğe ve esnekliğe sahip iki farklı ip kullandım. İplerin aynı kalitede ve kalınlıkta olması örgünüzün düzgün düşmesi açısından önem arz ediyor. İpimin kalınlığına göre 8 numaralı tığ ile ördüm. Sizler daha ince ipler kullanacaksanız tığ numaranızı 6 olarak seçebilirsiniz. Sepetin yanlarında iki adet kulbu vardır. Bu kulpları sepeti taşırken aşırı esneme göstermeyecek şekilde ördüm. Böylece sepetiniz deforme olmaz. Ayrıca sepetimin örgüsü bittikten sonra içerisine koliden sabitleyici yaparak daha düzgün durmasını sağladım. Koli parçalarının görünmemesi için de uygun renkte bir astar kumaşını dikerek daha güzel görünmesini sağladım. Bu, aynı zamanda sepetin zaman içerisinde kirlenmesini veya aşınmasını da engelliyor. Şimdiden örecek olanlara keyifli örgüler diliyorum.

Nasıl Örülür? (Video Anlatım)

(0)

Bu yılki anneler gününde sizlerle penye ipten yaptığım üçlü vazo ve sepet takımı paylaşmıştım. Takımın vazo olan parçasının anlatımlı örülüş videosu YouTube kanalımda mevcuttu. Diğer iki parçayı ise en yakın zamanda paylaşacağımı belirtmiştim. Takımımızın ikinci parçası olan penye ipten sepet videosunu da tamamladım ve sabırsızlıkla bekleyenler için paylaşıyorum.

Bu sepeti iki renk ile desenli örmeyi tercih ettim. İki renkteki ipimin birbirine uyumlu olmasına ve aynı genişlikte olmalarına dikkat ettim. 8 numaralı tığ ile ve az bir ip ile ortaya yeterli boyutta bir sepet çıkmış oldu. Üstelik kulplu bir kapağı da var. Sabırsızlıkla bekleyenler için hemen yönlendireyim. Yazının altına eklediğim YouTube videosunu izleyerek bu şirin sepetimizin nasıl örüldüğüne anında ulaşabilirsiniz. Sepeti örüp bitirenler benimle paylaşırsa çok mutlu olurum. Hadi şimdi örgü zamanı! Keyifli örgüler dilerim.

Fiyat almak ve sipariş vermek için sağ alt köşedeki yeşil sipariş butonuna tıklayabilirsiniz.

Penye İpten Sepet Nasıl Örülür?

(0)