Endülüs Emevilerinden bugüne miras kalan Kurtuba Camii o kadar etkileyici bir mimari güzelliğe sahip ki yağlı boya tablosunu yapmasam olmazdı. Emeviler dönemine başkentlik yapmış olan Kurtuba şehrinde o zamanların 600 camisi arasında en ihtişamlısı olan Kurtuba Camii… 1236’da ne yazık ki kiliseye çevrilmiş ve günümüzün İspanya’sında Kurtuba Katedrali olarak anılıyor.

Fildişi parçaların, değerli taşların ve altın çivilerin kullanıldığı bu camiyi yağlı boya ile resmederken birçok fırça tekniği ve kubbe kısmında sticker tekniği uyguladım. Gerçekte kırmızı beyaz mermerlerle süslenmiş kemerleri ise aynen resmetmeye çalıştım. 1984 yılında UNESCO tarafından dünya mirası olarak seçilen bu yapıyı yağlı boya olarak çalışmak bana oldukça ilham verdi.

Endülüs Kurtuba Camii Tablo Özellikleri

Yıl: 2009

Tür: Yağlı boya (Oil paint)

Tuval Boyutu: 60 x 80 cm

Resim: Fotoğraftan

Fiyat almak ve sipariş vermek için sağ alt köşedeki yeşil sipariş butonuna tıklayabilirsiniz.

Endülüs Kurtuba Camii Yağlı Boya
Endülüs Kurtuba Camii Yağlı Boya – Vildan Kırdarlı
(0)

Hee ne kadar Batılı ressamlar Harem’i çıplak kadınların mekanı olarak resmetse ve Muhteşem Yüzyıl gibi diziler entrikaların yuvası gibi canlandırsa da biz tarihimizin gerçeklerini iyi bilmeliyiz. Kılık kıyadet adabına dikkat edilen, Valide Sultan tarafından idare edilen ve hem dini hem dünyevi derslerin verildiği Harem bir eğitim ocağıdır. 2007 yılında Reprodüksiyon olarak çalıştığım tablo 50 x 70 cm ebatındadır. Severek çalıştığım yağlı boya tablomu umarım sizler de beğenirsiniz.

Harem Tablo Özellikleri

Yıl: 2007

Tür: Yağlı boya (Oil paint)

Tuval Boyutu: 50 x 70 cm

Resim: Reprodüksiyon

(0)