Tığ işinde yeni modeller denemeye devam ediyorum. En son denemem fıstık ve çapraz örgü modelleri oldu. Tabii yeni modeli beğenenler hemen siparişlere başladılar. Paylaştığım fıstık ve çapraz modelli sepetlerden penye ipten 3’lü sepet takımı olarak sahibine teslim ettim bile. Çapraz modelini örmek oldukça kolay olmakla birlikte çapraz fıstık modelini örmek ise o kadar kolay değil. Oldukça dikkat ve düzgün el işi gerektiriyor. Tabii ki birkaç tane püf noktası ve bu püf noktalarına uyduğumuz zaman düzgün bir örgü ortaya çıkarmak daha kolaylaşıyor.

Penye İpten 3’lü Sepet Takımı

Aşağıda resimlerini eklediğim 3’lü sepet takımı için toplamda 4 bobin ip kullandım ve 6 numaralı tığ ile ördüm. Tabanlarına ise koyu renkli ahşap plakalar kullandım. Oldukça sağlam bir yapıda olduğu için her türlü amaç için kullanmanız mümkün. Örneğin bu takımı sipariş ördüğüm müşterim, kitap okuma köşesinde kitaplarını koymak için kullanacağını söyledi. Bu da kullanım alanı açısından güzel fikirlerden birisi olabilir.

Fiyat almak ve sipariş vermek için sağ alt köşedeki yeşil sipariş butonuna tıklayabilirsiniz.

(0)

Penye ipten örgü videolarıma hızla devam ediyorum. Bu paylaşımda sizlerle çok amaçlı sepet paylaşacağım. Oğlumun odası için penye ipten oyuncak sepeti olarak ördüğüm bu sepeti sizler havlu sepeti, çamaşır sepeti veya kirli sepeti olarak da örebilirsiniz. Bu çok amaçlı sepet gerçekten hem kulpları hem de yapısı itibariyle çok kullanışlı oluyor. İstediğiniz ebatlarda, ister küçük ister büyük örebilirsiniz. Yine desen kısmında istediğiniz şekli ve istediğiniz renkler kullanabilirsiniz. Tamamen sizin keyfinize kalmış.

Penye İpten Oyuncak Sepeti

Sepeti örerken aynı genişliğe ve esnekliğe sahip iki farklı ip kullandım. İplerin aynı kalitede ve kalınlıkta olması örgünüzün düzgün düşmesi açısından önem arz ediyor. İpimin kalınlığına göre 8 numaralı tığ ile ördüm. Sizler daha ince ipler kullanacaksanız tığ numaranızı 6 olarak seçebilirsiniz. Sepetin yanlarında iki adet kulbu vardır. Bu kulpları sepeti taşırken aşırı esneme göstermeyecek şekilde ördüm. Böylece sepetiniz deforme olmaz. Ayrıca sepetimin örgüsü bittikten sonra içerisine koliden sabitleyici yaparak daha düzgün durmasını sağladım. Koli parçalarının görünmemesi için de uygun renkte bir astar kumaşını dikerek daha güzel görünmesini sağladım. Bu, aynı zamanda sepetin zaman içerisinde kirlenmesini veya aşınmasını da engelliyor. Şimdiden örecek olanlara keyifli örgüler diliyorum.

Nasıl Örülür? (Video Anlatım)

(0)

Bu aralar penye ipten örgü alanına kaydığımı takip edenler fark etmiştir. Öyle kısa zamanlarda öyle güzel ve kullanışlı işler çıkıyor ki penye iple örgü örmekten kendimi alamıyorum. Hal böyle olunca tabii ihtiyaca yönelik farklı modellerde farklı işler çıkarmaya çalışıyorum. Bu paylaşımda sizlere penye ipten kulplu sepet örneğini göstereceğim. İki renk ile ördüğüm bu sepette farklı bir desen uyguladım ve kapaklı olmasındansa kulplu olmasını tercih ettim. Çok değişik amaçlara yönelik kullanabileceğimiz sepeti ben havlu sepeti olarak kullanacağım. O nedenle kulplu olması daha uygun olur diye düşündüm.

Penye İpten Kulplu Sepet

Sepeti örerken kullandığım ipler Elora markalı pembe ve gri iplerdi. Orta kalınlıkta bir ip olup her ikisi de özellikle aynı genişlikteydi. Örgünün düzgün olması açısından her iki ipin aynı genişlikte olması gerçekten çok önemlidir. İki adet pembe ve bir adet gri bobinden yaklaşık 40 cm boyunca ve 30 cm eninde bir sepet elde ettim. İçerisine yaklaşık 15 tane büyük boy havlunun sığdığını söyleyebilirim.

Fiyat almak ve sipariş vermek için sağ alt köşedeki yeşil sipariş butonuna tıklayabilirsiniz.

(0)